Глобальні та галузеві тенденції енергетичної ефективності
Глобальні тенденції
У 2010 році загальний обсяг споживання енергії на одиницю ВВП (первинна енергоємність), виміряний за паритетом купівельної спроможності, де 1 — це середній світовий показник, варіювався від 1,8 у країнах СНД до 0,6 у Європі: використання енергії на одиницю ВВП у СНД в три рази вище, ніж у європейських країнах. Рівні споживання у країнах Азії, що є членами ОЕСР та Латинській Америці перевищують європейський рівень приблизно на 20% у той час, як рівень Північної Америки — вищий на 50%, але залишається нижчим від середнього світового рівня. В Індії та інших країнах Азії рівні енергоємності на 55% вищі за європейські та приблизно відповідають середнім світовим показникам. Високий рівень енергоємності в країнах СНД, Китаї та на Близькому Сході пояснюється різними факторами, зокрема домінуванням енергоємних галузей промисловості та низькими цінами на енергоносії.
Глобальна енергоємність, або енергоспоживання на одиницю ВВП, зменшувалося в середньому на 1,2% за рік протягом періоду з 1990 по 2010. Зниження спостерігалося у всіх регіонах, окрім Близького Сходу. Ця тенденція пояснюється тим фактом, що в країнах — членах ОЕСР одночасно були високі ціни на енергоносії, працювали програми енергоефективності та, з недавнього часу — політики зниження викидів CO2, а також інші фактори, зокрема збільшення частки сфери обслуговування в економіці.
Найінтенсивніше скорочення енергоспоживання можна було спостерігати в країнах та регіонах з найвищим рівнем енергоємності у 1990 році (Китай, СНД, Індія). Найбільшого падіння рівня енергоємності з 1990 року досягнув Китай (-4,6 відсотка на рік) у той час, як у країнах СНД та Індії зменшення цього рівня відбувалося вдвічі повільніше. Причиною швидкого скорочення, що спостерігалося в Китаї, був, головним чином, швидкий ріст галузей машинобудування та транспортного обладнання, тобто тих, котрі мають найменший рівень енергоємності на одиницю доданої вартості в промисловості. Ще одною причиною можна вважати більш ефективне використання вугілля та високі ціни на енергоносії. Скорочення на рівні, вищому за середній, також досягли в Північній Америці та Європі (-1,5% на рік). У порівнянні з середнім світовим рівнем енергоємність в інших регіонах світу протягом цього періоду знизилася у меншій мірі. На Близькому Сході споживання енергії зростало швидше, ніж ВВП; тому енергоємність збільшувалася на 1,1% за рік з 1990 року.
Підвищення цін на нафту протягом 2004—2008 років прискорило зменшення енергоємності в усіх регіонах, окрім Китаю. Світова економічна криза 2008—2009 років змусила уповільнити скорочення енергоємності майже в усіх регіонах, окрім Китаю та Африки. Причиною низьких показників була промисловість — галузь, у якій споживання енергії не скорочувалося в такому ж темпі, як і додана вартість.
Галузеві тенденції
Приблизно у 80 відсотках країн світу з 1990 року енергоємність зменшилася. При цьому приблизно в 30% країн рівень енергоємності зменшився менш ніж на 1% за рік, тоді як зменшення цього рівня у 15% країн (переважно азійських та східноєвропейських) відбувалося швидкими темпами — більше 3% на рік. З іншого боку, енергоємність економік більш ніж 20% країн зросла (переважно на Близькому Сході, в Африці та Латинській Америці).
На світовому рівні сфера обслуговування[2] та промисловість[3] були головними локомотивами зменшення енергоємності протягом періоду з 1990 по 2010 рік, їх частки склали 40 та 30 відсотків від загального зменшення відповідно . У розвинених країнах промисловість є рушійною силою, що стоїть за зниженням первинної енергоємності. У країнах Азії, що є членами ОЕСР, вона є причиною зниження рівня енергоємності в цілому. На Близькому Сході зростання первинної енергоємності спричинено, в першу чергу, збільшенням споживання в галузі перетворення енергії, що пов'язане з швидким ростом попиту на електроенергію, яка майже повністю виробляється з теплових джерел, тобто з втратами від трансформування.
[1] Первинна енергоємність — це загальна кількість енергії, необхідної .ля виробництва однієї одиниці ВВП. ВВП виражається відповідно до постійного валютного курсу або за паритетом купівельної спроможності, щоб уникнути впливу інфляції та змін курсів валют. Використання норм паритету купівельної спроможності замість валютного курсу з метою перерахування ВВП у такуж валюту (наприклад, долари США) надає можливість враховувати різницю у загальному рівні цін: це збільшує вартість ВВП у регіонах з низьким рівнем життя (такі, як країни, що розвиваються) і, отже, зменшує їхній рівень енергоємності/
|