Показники енергоефективності виробництва електроенергії
Світові показники енергоефективності
Майже у половині країн світу енергоефективність виробництва електроенергії перевищує 40% (у середньому в світі), тоді як майже в 30% країн енергоефективність перевищує 50% (мал. 7). У країнах з великою часткою гідроенергетики в структурі виробництва електроенергії (Канада, Бразилія та Норвегія) енергоефективність перевищує 60%. 2.2. Ефективність виробництва теплової енергії
На світовому рівні енергоефективність теплових електростанцій покращилася на 3 відсоткові пункти з 1990 року з 32% у 1990 році до 35 у 2010-у (мал. 8). Цей рівень значно нижчим за середні показники у Північній Америці або Європі (приблизно 40%), або показники країни з найкращою у світі ефективністю (Іспанія, 48%). Високі показники енергетичної ефективності такождемонструють країни-члени ОЕСР з Азії, особливо Японія, та Латинська Америка, головним чином завдяки новим парогазовим електростанціям. І навпаки, рівень ефективності у більшості країн, що розвиваються, нижчим за середній у світі. У Китаї велика частка вугілля у тепловій генерації призвела до низького рівня ефективності, незважаючи на покращення, які були досягнуті з 1990 року (5 відсоткових пунктів). В Індії зниження ефективності пояснюється старінням вугільних електростанцій, хоча вона врівноважується зростанням парогазових потужностей (приблизно 15% на 2010 рік). У країнах СНД ефективність теплових електростанцій була на 20% нижча, ніж в середньому по світі у 2010 році.
Потенціал енергозбереження високим: якщо в усіх регіонах ефективність досягала б 45% (середній показник 10 провідних країн), споживання викопного палива з метою виробництва енергії було б знижене приблизно на 30% (на 700 мільйонів тонн у нафтовому еквіваленті).
Покращення енергоефективності виробництва теплової енергії тісно пов'язане з розповсюдженням парогазових електростанцій, починаючи з 2000-х років5 (мал. 9). Європа, Північна Америка, країни Азії члени ОЕСР та Латинська Америка, де енергоефективність теплових електростанцій найвищою у світі, фактично регіонами зі значним проникненням парогазових технологій (приблизно 30% теплової генерації). Крім того, ці регіони продемонстрували найбільше зростання рівня енергоефективності виробництва теплової енергії протягом 1990—2010 років. На світовому рівні у 2010 році парогазові електростанції мали частку близько 19% встановлених теплових потужностей, тобто на 10% більше у порівнянні із 2000 роком.
|