Практика проведення енергоаудиту повинна поширюватися на МСБ і житловий сектор
Економіка Казахстану характеризується високим і неефективним споживанням енергетичних ресурсів. Уряд має намір змінити ситуацію на краще шляхом впровадження передових практик енергоефективності та енергозбереження. На першому етапі це відбувається в обов'язковому порядку через енергоаудит підприємств, надалі можна чекати його проведення на добровільній основі в малому та середньому бізнесі, житловому секторі.
Активний розвиток в Казахстані енергоаудит отримав після прийняття в 2012 році Закону "Про енергозбереження і підвищення енергоефективності". Згідно з цим документом, індивідуальні підприємці і юридичні особи, що споживають енергетичні ресурси в обсязі 1500 і більше тонн умовного палива на рік, а також державні установи та суб'єкти державного сектора повинні бути включені в єдиний державний енергетичний реєстр (ГЕР).
Перелік суб'єктів ГЕР формується на підставі інформації, представленої місцевими виконавчими органами всіх регіонів Казахстану. Оператором державного енергетичного реєстру визначено АТ "Казахенергоекспертиза" (реорганізується в Інститут розвитку електроенергетики та енергозбереження). Реєстр визначає основних споживачів енергоресурсів і дозволяє державі здійснювати моніторинг їх енергоспоживання і стимулювати до енергозбереження.
Усі суб'єкти ГЕР зобов'язані проводити енергоаудит, за підсумками якого повинні розробляти і реалізовувати плани заходів щодо зниження споживання енергоресурсів. "Відповідно до законодавства, промислові та державні підприємства, тобто більш ніж 4 тис. Суб'єктів ГЕР, повинні до липня 2015 пройти обов'язковий енергоаудит і за його підсумками розробити п'ятирічний план з енергозбереження та підвищення енергоефективності. Крім того, з 1 січня 2014 ж року даними суб'єктам ГЕР необхідно впровадити систему енергоменеджменту ", - повідомляла раніше прес-служба Міністерства індустрії і нових технологій (МІНТ) РК.
За даними АТ "Казахенергоекспертіза", на сьогодні до переліку ГЕР входить 11 781 об'єкт. У тому числі понад 7 тис. Державних установ, понад 3 тис. Держпідприємств і не менш 700 промислових підприємств. Саме ці промислові і державні підприємства споживають основну частку енергоресурсів і є пріоритетним сектором.
На підставі щорічно експонованих суб'єктами ГЕР даних оператор буде проводити оцінку і аналіз ефективності проведених заходів з енергозбереження та підвищення енергоефективності. Отриману інформацію він представлятиме уповноваженому органу.
Так, наприклад, за результатами енергоаудиту було виявлено, що по Аксуського феросплавному заводу потенціал енергозбереження становить 48%, або 2,7 млрд. кВтгод електроенергії.
Як видно, потенціал ефективного споживання енергії підприємствами досить високий. Згідно з планами уряду, реалізуючи на практиці принципи енергоефективності та енергозбереження, Казахстан зможе знизити енергоємність ВВП на 10% до 2015 року і не менше ніж на 25% до 2020 року. Успішна реалізація заходів з підвищення ефективності споживання електричної і теплової енергії дозволить Казахстану продемонструвати досягнення в цій сфері на виставці EXPO-2017 в Астані, яка пройде під гаслом "Енергія майбутнього".
Можна очікувати, що після того, як енергоаудит (і подальша реалізація комплексу заходів з енергоефективності та енергозбереження) доведе свою ефективність в промисловості на великих підприємствах, наступним етапом його масового впровадження буде сегмент малого та середнього бізнесу, а також житловий сектор. Причому в добровільному порядку.
Уже сьогодні можна спостерігати тенденцію до поступового розвитку добровільного енергоаудиту. Наприклад, на енергоаудит житлових будинків міста Ріддера в 2014 році з бюджету Східно-Казахстанської області (ВКО) виділено Т13,2 млн. Енергоаудит проводиться для виявлення енергомарнотратні будівель, які втрачають найбільшу кількість теплової енергії на опалення через низької якості теплозахисту зовнішньої оболонки. Тому пропонується супроводжувати його тепловізійної зйомкою зовнішніх поверхонь будівель і ставити задачу виявлення першочергових будівель для капітального ремонту з утепленням.
За даними інформаційного центру ВКО, в Ріддері в пілотному режимі здійснена тепловизионная зйомка і технічне обстеження будинків. За результатами зйомки встановлено, що теплоджерел міста сумлінно виконує свої зобов'язання по подачі гарячого водопостачання. Причиною того, що споживачі не отримують тепло в належному обсязі, є старі внутрішньобудинкові інженерні комунікації.
Проекти з добровільного енергоаудиту реалізуються по всій країні. В даний час в Казахстані налічується кілька десятків організацій, що займаються проведенням енергоаудиту промислових, комерційних, житлових і адміністративних будівель з подальшою видачею рекомендацій з підвищення енергоефективності та енергозбереження.
За інформацією АТ "Казахенергоекспертіза", при проведенні експертизи енергозбереження проводяться вимірювання найбільш важливих параметрів, таких як температура повітря в приміщеннях, витрати вентиляційного повітря, продуктивність вентиляційного обладнання та т.п.
Додаткова перевірка визначає всі можливі заходи по збереженню енергії та реконструкції стосовно оболонці будівлі, систем опалення, вентиляції, гарячого водопостачання, освітлення, кондиціонування повітря.
По закінченні проведення експертизи енергозбереження розробляється бізнес-план впровадження заходів з використання виявленого потенціалу збереження теплової енергії в будівлі, який передбачає обов'язкове керівництво проектом при подальшому обслуговуванні обладнання та експлуатації будівлі.
Электропортал
|