10 витратних заходів підвищення енергоефективності в багатоквартирних будинках
• Проведення енергетичного обстеження (енергоаудиту) будинку надасть детальну інформацію щодо втрат енергії в будівлі і економії, а також буде створено схему та план термомодернізації будівлі, її вартість та окупність. Крім того, результатом енергоаудиту повинен
бути енергопаспорт будинку. Це дасть можливість кожному жителю знати у якому будинку він живе – у теплому чи холодному.
• Установлення загальнобудинкових приладів обліку теплової та електричної енергії, холодної і гарячої води. Зверніть увагу на важливість приладу регулювання теплового потоку - опалення є найбільш витратною статтею при оплаті комунальних послуг. Встановлення системи обліку тепла дозволяє контролювати фактичне, а не розрахункове отримання теплової енергії і надає економічні важелі у взаємовідносинах з постачальниками тепла.
• Установлення вікон з енергоефективним склопакетом. Енергоефективний склопакет знижує втрати тепла у вікнах на 70%, що зменшує теплоспоживання будівлі майже на 20%. Утеплення вхідних під’їзних дверей, встановлення доводчиків, обладнання існуючих тамбурів, встановлення пластикових вікон у під’їздах блокує доступ холодного повітря та знижує втрати тепла будівлями ще на 5-8%.
• Дуже великі втрати тепла мають місце у старих системах вентиляції – до 20-25% від загальних втрат тепла у будівлях. Заміна старої системи вентиляції на сучасну систему рекуперативної вентиляції дозволяє скоротити ці втрати у 3-4 рази та зберегти свіжість повітря.
• Зовнішня теплоізоляція стін сучасними технологіями та матеріалами дозволяє скоротити втрати тепла на 25-30%. Найбільше впровадження у європейських країнах отримала технологія керамічних вентильованих фасадів – до 50 років без ремонту та фарбування.
• Модернізація інженерних систем будівлі, у першу чергу системи опалення з установленням сучасних радіаторних систем, термостати на кожному радіаторі та заміною вертикального розведення труб на горизонтальне на базі металопластикових труб. Одночасно треба встановити на кожен радіатор недорогий лічильник-алокатор. Це дозволить регулювати температуру у кожній квартирі та кімнаті окремо та знизить втрати тепла у будівлі ще на 5-10%.
• Утеплення даху, теплоізоляція горищ, технічних поверхів і підвалів будівель. Теплопровідність багатьох пласких дахів перевищує в 3-4 рази нормативні значення. Утеплення даху може скоротити тепловитрати будівлі на 8-10%. Ще на 5-8% може скоротити тепловитрати будівлі утеплення підвалів та цокольних приміщень.
• Заміна звичайних ламп розжарювання на енергоефективні світильники для освітлення квартир, під’їзду та сходових площадок. Установлення датчиків руху (фото/акустичних реле). Зниження витрат електроенергії на освітлення під’їздів на 90-95%, зниження витрат електроенергії у квартирах на 30-50%. Звертайте увагу на світлодіодні світильники – скоро вони зроблять цілу революцію в освітленні наших будівель – знизять витрати в 10 разів та продовжать термін роботи ламп до 50 000 годин.
• Заміна старої побутової техніки (холодильники, пральні машини, телевізори та інше) на сучасні з класом енергоефективності А, А+, А++ не тільки знижує витрати електроенергії на 40%, а ще продовжує термін використання цієї техніки та створює комфортні умови у квартирах, бо не змінює та не сушить повітря, не носить по квартирі та не накопичує пил у закутках.
• Контролюйте витрати на енергозабезпечення будівель у цілому. Крізь дерева окремих енерговитрат у квартирах можна не побачити лісу проблем з енергоефективністю самої будівлі.
10 маловитратних заходів по зменшенню енерговитрат у квартирі
• Встановіть тепловий екран (теплове дзеркало) за радіаторами. Фольгований пенопропілен з товщиною 3-6 мм у рулонах – це найбільш дешевий та надійний матеріал для теплового екрану. Батарея з гладкою поверхнею підвищує тепловіддачу приблизно на 10%. Доведено, що темно-коричневий колір найкраще віддає тепло. З батареєю такого кольору ви отримаєте тепла – на 8-10 % більше ніж з білою. Очистивши поверхню батареї від декількох слоїв старої фарби та зробивши її гладенькою, пофарбуйте у темнокоричневий колір. Не затуляйте радіатори шторами, меблями або декоративними панелями, що не пропускають тепло у кімнату. Це підвищить температуру в кімнаті на 2-3 градуси, яких дуже не вистачає у морозні дні.
• Засклення балконів і лоджій створює тепловий буфер та дуже зменшує теплові втрати. Якщо ви ставите нову лоджію, то зробіть її теплою – це буде економити ваші гроші кожного року. Та й влітку у кімнаті стане більш прохолодніше і кондиціонер буде споживати менше електроенергії.
• Якщо ви ставите пластикові вікна, то купуйте їх тільки з енергозберігаючим склопакетом. Ви повинні знати, що звичайний склопакет зберігає тільки 30% витрат, а ще 70% втрат теплової енергії залишаються і витрачаються через випромінювання. Енергозберігаючий склопакет є тепловим дзеркалом, яке відбиває тепловий потік назад у квартиру. Та й влітку у кімнаті стане більш прохолодніше і кондиціонер буде споживати ще менше електроенергії.
• Контролюйте вентиляцію своєї квартири, яка повинна працювати і взимку, і влітку. Провітрюйте квартиру недовго, але інтенсивно. Використовуйте «ударне» провітрювання, тобто відкривайте широко вікна на короткий час – повітря зміниться, але стіни і стеля не охолонуть. Втрати тепла при «ударному» провітрюванні менше у 5-6 разів.
• Важливе місце для економії тепла займають терморегулятори, або радіаторні термостати, які встановлюються на трубі перед радіатором. Після установки термостата немає потреби відкривати вікна в кімнатах. Термостати постійно підтримують температуру від 6 до 26 ОС. Термостати легко встановлюються як на нових, так і на старих системах опалення, що дозволяє зменшити витрати на опалення на 10-20% за рахунок виключення перетопу та індивідуальної адаптації кожної кімнати до потреб у теплі.
• Треба кожен рік контролювати стан радіаторів та внутрішньобудинкової мережі опалення, особливо у містах з високомінералізованою водою. Кожен рік перед початком опалювального сезону треба промивати внутрішньобудинкові мережі – це скоротить втрати тепла на 10-15%. Це повинні робити професіонали, яким ви платите гроші за теплопостачання та які вміють це робити.
• Не залишайте електроприлади в режимі очікування – ці начебто малі витрати за рік можуть вийняти з вашої кишені чималі гроші. Виключайте все непотрібне, особливо від'їжджаючи у тривалу відпустку або у відрядження.
• Усуньте витоки води з кранів і зливного баку унітазу – ці малі та постійні витоки витрачають у 2-3 рази більше ваших грошей. Краще купити новий та надійний унітаз, ніж терпіти витоки води із старого.
• Треба навчитися витрачати менше дорогої гарячої води при голінні. Цю нехитру науку вже освоїли більшість чоловіків світу, пора і нам – газ невпинно дорожчає.
• Своєчасно платіть за енергоспоживання – це найкращій спосіб до надійного тепла та світу у ваших квартирах та будівлях. Насправді нам треба змінювати старі марнотратні звичаї на звичаї, прийняті у цивілізованих країнах, де на 30 років раніше почали дорожчати енергоносії.
http://ivankroot.blogspot.com/2013/12/blog-post_4894.